Part No 13435LRGEBX130
Only 4 Left In Stock!
Description / 134-35LR GEBEDUR SIZE 130 GB PACK OF 10 NEEDLES
LR (Leather / Reverse Twist Point)
  • Cuts the leather in the sewing direction at an angle of 45°, slanted to the right
  • Thread: slight to moderate slant (leatherdependent), slightly elevated
  • Stitch holes easily visible
  • Suitable for short to medium stitches
Groz Beckert Coating
Needle Specification
Further Point Designations NRTW, RTW, LR
NM / Size NM: 130 / Size: 21
Type of Coating GEBEDUR™
Shank-ø 2 mm
Overall Length 43.5 mm
Length to Eye 38.1 mm