Part No 13435LRGEBEX140
Only 22 Left In Stock!
Description / 134-35LR GEBEDUR SIZE 140 GB PACK OF 10 NEEDLES
LR (Leather / Reverse Twist Point)
  • Cuts the leather in the sewing direction at an angle of 45°, slanted to the right
  • Thread: slight to moderate slant (leatherdependent), slightly elevated
  • Stitch holes easily visible
  • Suitable for short to medium stitches
Groz Beckert Coating
Needle Specification
Further Point Designations NRTW, RTW, LR
NM / Size NM: 140 / Size: 22
Type of Coating GEBEDUR™
Shank-ø 2 mm
Overall Length 43.5 mm
Length to Eye 38.1 mm