Part No 175X7FFGX100
Only 5 Left In Stock!
Description / 175X7 FFG (SES) SIZE 100 PACK OF 10 NEEDLES GROZ BECKERT
FFG/SES (Light Ball Point)
  • Round point with small ball
  • Suitable for fine and medium-weight knitted and woven fabrics
  • Perfectly suited for jersey and tricot fabrics
Needle Specification
Customary Needle Designations TQX7, 175X7, 2091 LGK, 29 L, 47:42
Further Point Designations SES, L BALL, J BALL, SIN, NYR, BPL, TB, B, R K, SES
NM / Size NM: 100 / Size: 16
Type of Coating Chromium
Shank-ø 1.75 mm
Overall Length 50.3 mm
Length to Eye 47 mm