Part No 175X1X90GB
Only 7 Left In Stock!
Description / 175X1 SIZE 90 PACK OF 10 NEEDLES GROZ BECKERT
RG (Normal round point with small ball)
  • Slightly rounded shape of the point
  • Suitable for knitted and woven fabrics and microfiber
  • Standard point for chainstitch as well as single and multihead embroidery
  • Perfectly suited for button sewing
Needle Specification
Further Point Designations STU, STUB, S BALL, SET RT, EH, H SET, NEW RD, R STU, R
NM / Size NM: 90 / Size: 14
Type of Coating Chromium
Shank-ø 1.75 mm
Overall Length 40.4 mm
Length to Eye 37.1 mm