Part No 175X1SESX100
Only 18 Left In Stock!
Description / 175X1 SES SIZE 100 PACK OF 10 NEEDLES SCHMETZ
SES (Light ball point)
Needle Specification
Customary Needle Designations 29-S SES, 1985 SES, 175X1 SES, TQX1 SES
CANU 27:90EB1
NM / Size NM: 100 / Size: 16
Point Style SES (Light ball point)
Type of Coating Chrome
Shank-ø 1.75 mm
Overall Length 40.4 mm
Length to Eye 37.1 mm