Part No 13435SX110GB
Only 21 Left In Stock!
Description / 134-35S SIZE 110 PACK OF 10 NEEDLES GROZ BECKERT
S (Narrow Cross Point)
  • Cuts the leather in the sewing direction
  • Straight seam
  • Tight stitch formation with corresponding leather and stitch size
  • Stitch holes are elongated and clearly visible in the seam
  • Suitable for medium to large stitches
Needle Specification
Customary Needle Designations DPX35 S, 134-35 SS, 2134-35 S, SY 7228, 32:10
Further Point Designations CR, RSP, NCR, S
NM / Size NM: 110 / Size: 18
Type of Coating Chromium
Shank-ø 2 mm
Overall Length 43.5 mm
Length to Eye 38.1 mm