Part No 13435RX80GB
Only 11 Left In Stock!
Description / 134-35R SIZE 80 PACK OF 10 NEEDLES GROZ BECKERT
R (Regular Round Point)
  • Slightly sharp point
  • Suitable for woven fabrics, coated materials, soft clothing leather and artificial leather
  • Standard point for lockstitch
Needle Specification
Customary Needle Designations DPX35, DPX85, 2134-35, 2134-85, SY 7217, SY 7225, 32:10
Further Point Designations SET, RD, R
NM / Size NM: 80 / Size: 12
Type of Coating Chromium
Shank-ø 2 mm
Overall Length 43.5 mm
Length to Eye 38.1 mm