Part No 13435LRX130GB
Only 24 Left In Stock!
Description / 134-35LR SIZE 130 PACK OF 10 NEEDLES GROZ BECKERT
LR (Leather / Reverse Twist Point)
  • Cuts the leather in the sewing direction at an angle of 45°, slanted to the right
  • Thread: slight to moderate slant (leatherdependent), slightly elevated
  • Stitch holes easily visible
  • Suitable for short to medium stitches
Needle Specification
Further Point Designations NRTW, RTW, LR
NM / Size NM: 130 / Size: 21
Type of Coating Chromium
Shank-ø 2 mm
Overall Length 43.5 mm
Length to Eye 38.1 mm